عاجل

البث المباشر

روزنامه نزدیک به دولت احمدی نژاد: سعید مرتضوی آزاد شد

با اشاره به رفع ابهامات

روزنامه ''خورشید'' نزدیک به دولت محمود احمدی نژاد گزارش داده است که سعید مرتضوی بامداد چهارشنبه ۶-۲-۲۰۱۳ آزاد شد.

به گزارش این روزنامه مرتضوی که با شکایت فاضل‌لاریجانی بامداد روز سه‌شنبه پس از پایان کار روزانه و در پی مراجعه به دفتر دادستان عمومی و انقلاب تهران بازداشت شده بود، بعد از ارائه توضیحات و رفع ابهامات و سوء تفاهمات، یک روز بعد، یعنی بامداد امروز چهارشنه از زندان اوین آزاد شد.

یکی از اطرافیان دکتر مرتضوی با اعلام این مطلب به خبرنگار خورشید گفت: ''بازداشت سرپرست سازمان تأمین اجتماعی صرفاً به‌دلیل شکایت شخص آقای فاضل‌لاریجانی انجام شده و قوه قضائیه در طی طرح این شکایت نسبت به بازداشت دکتر مرتضوی اقدام نموده است.''

سعید مرتضوی شامگاه دوشنبه بازداشت شده بود اما در آن هنگام خبری درباره علت بازداشت او منتشر نشد. خبرگزاری ''فارس'' روز سه‌شنبه، از قول ''منابع آگاه'' خبر داد که سعید مرتضوی، سرپرست صندوق تامین اجتماعی، به علت ''تصرف غیرقانونی در اموال دولتی در زمان تصدی ریاست سازمان تامین اجتماعی'' بازداشت شده است.

بازداشت مرتضوی در حالی است که تنها یک روز پیش از آن، صحن علی مجلس صحنه رویارویی سنگین قوه مجریه و قوه مقننه بود. جدالی که سعید مرتضوی نقطه آغاز آن بود.

دولتی‌ها با رئیس خود، محمود احمدی‌نژاد، به مجلس آمدند و در نهایت یک وزیر خود را از دست دادند. با این حال محمود احمدی‌نژاد، از فرصت دفاع از وزیر خود، برای حمله به مجلس و در راس آن علی لاریجانی بهره برد.

رئیس دولت یک فیلم که بوسیله دوربین مخفی ضبط شده بود، در صحن علنی به نمایش گذاشت و خودش متن منتسب به طرفین مکالمه یعنی سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی (برادر رئیس مجلس) را خواند.

در این متن فاضل لاریجانی از سعید مرتضوی درخواست می‌کند که توصیه‌هایی بکند تا به وی سمت مشاوره اقتصادی بدهند و در عوض مرتضوی از وساطت فاضل میان او و روسای قوای مقننه و قضاییه بهره‌مند شود.

محمود احمدی‌نژاد در نطق خود خانواده لاریجانی را به طور تلویحی به مانع‌تراشی برای دولت متهم کرد و فیلم مذکور را گواهی بر آن گرفت. وی نمایندگان را بی‌خبر از پشت پرده و فشارها دانست.

علی لاریجانی نیز در مقام پاسخ، رئیس جمهور را به بی‌اخلاقی و رفتار مافیایی متهم کرد. رئیس مجلس همچنین گفت که ساعت هفت صبح محمود احمدی‌نژاد معاون خود را فرستاده بود و تهدید کرد اگر استیضاح متوقف نشود فیلمی در مجلس به نمایش گذاشته خواهد شد.

فاضل لاریجانی هم روایتی دیگر از ملاقات خود با سعید مرتضوی مطرح کرد و گفت از سعید مرتضوی و محمود احمدی‌‌نژاد شکایت می‌کند.

پس از آنکه با شکایت شماری نمایندگان و رای دیوان عدالت اداری، حکم سعید مرتضوی بر صندوق تامین اجتماعی، یکی از بزرگترین مجموعه‌های مالی و اقتصادی ایران ملغی اعلام شد، دولت با تغییر اساسنامه، این ''صندوق'' را به ''سازمان'' تبدیل کرد و آن را از زیرمجموعه وزارت کار به زیر نظر معاونت ریاست جمهوری برد؛ دولت در عین حال مرتضوی را در سازمان تامین اجتماعی ابقا کرد که به استیضاح و برکناری وزیر کار انجامید.

سعید مرتضوی که زمانی دادستان تهران بود یکی از متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک است و پیشتر از قضاوت تعلیق شده بود.